دسته‌بندی نشده

فیلتر شنی استخر چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر شنی استخر چیست

فیلتر شنی استخر چیست و چه کاربردی دارد

فیلتر شنی استخر چیست و چه کاربردی دارد: امروزه یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های تصفیه آب، فیلتر شنی است. تصفیه آب در استخرها بسیار مهم است. این کار به روش‌های مختلفی مانند فیلترهای شنی استخر انجام می‌شود. فیلترهای شنی استخر با حذف ذرات ریز مانند ماسه، رسوبات، هیدروکربن‌ها، فلزات و مواد سمی از آب از طریق فرآیند فیلتراسیون، آب را تصفیه می‌کنند. در نهایت آب تصفیه شده وارد مخزن فیلتر شنی می‌شود. بستر فیلتراسیون با سیلیس گرانول ۹۸ درصد خالص دانه بندی شده است.

 

فیلتر شنی استخر چیست؟

به طور کلی این نوع فیلتر دارای قطعاتی است که حاوی شن و سیلیس می‌باشد تا از عبور انواع آلودگی‌ها جلوگیری کند. در این قسمت فقط آب عبور داده می‌شود و فیلتر شنی مانند فیلتر شنی تحت فشار برای تصفیه آب عبور داده می‌شود. عملکرد این دستگاه‌ها چندان پیچیده نیست، آب از یک طرف وارد فیلتر شده و با عبور از فیلتر داخلی، آلودگی و ذرات آن از بین می‌رود، سپس آب خالص از طرف دیگر خارج می‌شود. پس از مدتی شن‌های داخل دستگاه کثیف شده و کار تصفیه خوب پیش نمی‌رود. در این صورت بایستی بکواش یا فیلتر شنی استخر را بشویید. در روش بکواش مراحل کاملاً برعکس فرآیند تصفیه آب است که در این مرحله آب از پایین وارد و از بالا خارج می‌شود.

 

کاربردهای فیلتر شنی استخر

در این مقاله سعی می‌کنیم به سوال فیلتر شنی استخر چیست و چه کاربردی دارد؟ پاسخ دهیم. اکنون که متوجه شدید این دستگاه چیست، بهتر است با کاربرد فیلتر شنی استخر آشنا شوید. این کاربردها عبارتند از:

 • تصفیه آب خام، منابع چاه یا رودخانه‌ها
 • تصفیه آب استخر پرورش ماهی
 • پیش تصفیه آب برای واحدهای کمکی مانند آب برج خنک کننده، آب آشامیدنی و نیروگاه‌ها
 • شفاف سازی آب استخرها

 

اجزا و تجهیزات فیلتر شنی استخر

هر چقدر فیلتر شنی اصلی باشد، ذرات جامد و املاح شناور در آب را حذف می‌شود. علاوه بر این، اگر این دستگاه به درستی کار کند، افت فشار جزئی ایجاد می‌کند که با حداقل افت فشار، آب را تصفیه می‌کند. این دستگاه تصفیه آب استخر دارای اجزای خاص خود می‌باشد که عبارتند از:

 • لوله‌ها
 • شیرآلات و اتصالات برای آب ورودی و خروجی
 • شیر هواگیر
 • فشارسنج
 • شیرهای دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک برای شستشوی معکوس
 • دریچه‌های بازدید برای دسترسی به داخل فیلتر

 

انواع مدل‌های فیلتر شنی استخر

به طور کلی فیلترهای شنی استخر بر اساس میزان فشار مصرفی و روش فیلتراسیون در انواع مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند. مزیت همه مدل‌ها این است که هیچ مواد شیمیایی اضافه نمی‌کند و ساختار آب را برای از بین بردن آلاینده‌ها اصلاح می‌کند. اما عیب آن‌ها این است که نسبت به سایر فیلترها انرژی بیشتری مصرف می‌کند. انواع فیلترهای شنی عبارتند از:

 • فیلتر شنی استخر کند

این مدل یکی از قدیمی‌ترین نمونه هاست. سطح سیلیس این نوع به هوای بیرون نزدیک است و آب را از آن عبور می‌دهد و به دلیل وزنی که دارد، عبور آب تحت فشار قرار نمی‌گیرد. مدل فیلتر شنی کند برای مقادیر زیادی تصفیه آب مانند تصفیه آب شهری و فاضلاب‌ها استفاده می‌شود.

 

 • فیلتر شنی استخر تند

سیلیس این نوع در مخزن بسته قرار دارد و آب استخر یا جکوزی تحت فشار پمپ از روی بستر سیلیس عبور می‌کند. در این نوع از ۳ یا ۴ سایز سیلیس استفاده می‌شود.

 

 • فیلتر شنی استخر نرخ بالا

این مدل در واقع همان فیلتر شنی استخر تند است که میزان عبور آب در هر متر مربع محاسبه می‌شود. این نوع ذرات سیلیس بزرگتر است، که اجازه می‌دهد آب سریعتر عبور کند و افت فشار کمتری دارد. فیلتر شنی تحت فشار را می‌توان در استخرهایی با تعداد شناگر کم استفاده کرد. از مزایای این نمونه می‌توان به هزینه کم، اشغال فضای کم و حجم عبور آب کمتر اشاره کرد.

 

مزایای استفاده از فیلتر شنی استخر

شما می‌توانید فیلترهای شنی استخر در ابعاد مختلف را متناسب با استخر مورد نظر خود خریداری و استفاده کنید. همچنین این دستگاه در تمامی محیط‌های استخر سرپوشیده و روباز قابل استفاده است. بدنه این دستگاه اغلب از فایبرگلاس UV ساخته می‌شود. بنابراین مطمئن باشید که فیلتر شنی از نظر استحکام بدنه مشکلی ندارد. همچنین نصب و راه اندازی این محصولات راحت و آسان است. استفاده از شیر بکواش در حالت‌های مختلف از دیگر مزایای فیلتر تصفیه است که به شما امکان دسترسی به تمامی حالت‌های استفاده را می‌دهد.

 

نحوه عملکرد فیلتر تصفیه شنی

فیلترهای شنی تصفیه استخر عملکرد خوبی دارند و می‌توانند جریانی تمیز از آب ایجاد کنند. بد نیست بدانید که فرآیند ضدعفونی آب بر خلاف فیلتراسیون می‌باشد. فیلترهای شنی تصفیه آب برای شروع عملیات به سیلیس نیاز دارند. سیلیس ماده اصلی مورد استفاده دستگاه‌ها برای تصفیه آب است. مکانیزم این محصول بدین صورت است که جریان آب ابتدا پمپاژ شده و سپس وارد فیلتر تصفیه می‌شود. سپس جریان آب از لایه‌‌ای از شن درشت عبور کرده و ذرات درشت را جذب می‌کند. سپس آب از لایه دیگری عبور می‌کند و آلاینده‌های باقی مانده را از لایه اول جدا می‌کند. پس از این فرآیند، آب تمیز وارد سیستم لوله کشی شده و در اختیار افراد حاضر در استخر قرار می‌گیرد. همه این موارد در زمان کوتاه و بدون اتلاف وقت انجام می‌شود.

 

زمان تعویض سیلیس فیلتر شنی استخر

فیلترهای شنی در طول زمان به دلیل رسوب بیش از حد جریان آب، خاصیت رسوب سیلیس خود را از دست می‌دهند. در این زمان لازم است آن را تعویض کنید تا در عملکرد سیلیس اختلال ایجاد نشود. سیلیس یک ماده کریستالی شکل است که برای تصفیه آب و فاضلاب استخر استفاده می‌شود. سیلیس ۹۹ درصد خالص در کاربردهای دیگری مانند ریخته گری و صنعت شیشه نیز استفاده می‌شود. این ماده بهترین جایگزین برای شن در فیلترهای شنی است. دلیل این امر شفافیت مطلوبی است که سیلیس می‌تواند به جریان آب بدهد. لازم به ذکر است که اگر فیلتر به درستی نگهداری شود، عمر آن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. پس از استفاده طولانی مدت از فیلتر، سیلیس نیاز به تعویض دارد. پس از حدود ۵ سال، سیلیس به مرور زمان از بین می‌رود. در ضمن این دستگاه باید تمیز شود. فیلترهای شنی استخرها، قابلیت جداسازی ذرات تا قطر ۵۰ میکرون را دارند.

 

نحوه تعویض سیلیس فیلتر شنی

ابتدا خاموش کردن پمپ استخر در فرآیند تعویض فیلتر سیلیس، لازم است. سپس اتصالات دستگاه را باز کرده و از یک شیر کوچک نصب شده در زیر فیلتر برای تخلیه آب داخل دستگاه استفاده کنید. سپس شیر چند حالته را جدا کرده و سیلیس قبلی را از دستگاه جدا کنید. پس از برداشتن سیلیس، ماسه و بدنه فیلتر خورشیدی را بررسی کنید. اگر آسیب دیده است، ابتدا باید قطعه معیوب را تعویض کنید. در مرحله بعد باید سیلیس جدید برای فیلتر تهیه کنید و سیلیس را با توجه به ظرفیت آن روی دستگاه قرار دهید. سپس شیر چند حالته را جای گذاری کرده و با دقت اتصال و قسمت زیرین فیلتر را دوباره نصب کنید. در این بین می‌توانید با قرار دادن شیر در حالت بک واش، پمپ استخر را روشن کنید.

همانطور که قبلا ذکر شد، می‌توانید از شیر ورودی متصل به دستگاه برای خارج کردن هوای اضافی از دستگاه استفاده کنید. پس از تهویه کامل، پمپ را دوباره خاموش کنید و اتصالات را بررسی کنید تا از نصب صحیح آنها مطمئن شوید. برای قرارگیری صحیح سیلیس در دستگاه، شیر باید به حالت راینس تغییر کند و پمپ به مدت ۶۰ ثانیه کار کند. در نهایت می‌توان با قرار دادن شیر بک واش در حالت فیلتر از آن استفاده کرد. تمیز کردن مداوم و سالانه فیلتر شنی باعث افزایش عمر مفید آن و بهبود کیفیت تصفیه آب می‌شود.

 

قیمت و خرید فیلتر شنی استخر

بدون شک تصفیه آب یکی از مهم‌ترین قسمت‌های استخر است. آب تمیز یک مساله مهم برای بازدید همه از استخر است. آب آلوده در استخر می‌تواند باعث بروز انواع بیماری‌ها شود. هنگام خرید فیلتر شنی استخر باید به اندازه و کیفیت ذرات سیلیس و میزان سطح فیلتراسیون توجه کرد. برای اطلاع از قیمت سیلیس مرغوب می‌توانید از مشاوران ما کمک بگیرید. همچنین در هنگام خرید باید به فاکتورهای زیادی توجه کرد. در ضمن قیمت فیلتر شنی استخر به نوع، مقدار، فشار کاری، جنس بدنه و… بستگی دارد. همچنین در هنگام خرید فیلتر شنی باید به کیفیت و اندازه ذرات سیلیس و سطح فیلتراسیون فیلتر شنی توجه کرد تا بتوانید فیلتر شنی مناسب را تهیه کنید.

سخن پایانی

در پایان مقاله، بد نیست ارزش خرید فیلتر شنی را در نظر بگیریم. کاربران می‌توانند از فیلترهای شنی برای استفاده در استخرهای خانگی، استخرهای صنعتی، پروشگاه آبزیان و سایر مکان‌ها استفاده کنند. در صورت تمایل و بسته به نیاز خو می‌توانید این محصول را تهیه کنید. ممنون که تا پایان ما را همراهی کردید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *