تجهیزات استخر

پمپ تصفیه استخر چیست و چه کاربردی دارد؟

پمپ تصفیه استخر چیست و چه کاربردی دارد؟

پمپ تصفیه استخر چیست و چه کاربردی دارد؟

ساخت خانه‌های مجلل با استخر، امروزه بسیار رواج یافته است. ممکن است افراد تصور کنند نگهداری از استخر کار بسیار دشواری است، اما این یک تصور غلط است. حقیقت این است، فناوری باعث شده است که نگهداری از استخرها به طرز شگفت انگیزی آسان و ارزان شوند. پمپ‌ها و فیلترهای استخر راه درازی را پیموده‌‌اند، تا امروزه بتوانند با حداکثر کارایی، امکان استفاده از استخر را در هر زمانی فراهم کنند. در ادامه نحوه عملکرد پمپ تصفیه استخر برای تمیز نگه داشتن استخر را شرح خواهیم داد.

 

پمپ تصفیه استخر چیست؟

برای پاسخ به سوال، پمپ تصفیه استخر چیست؟ ابتدا مهم است که بفهمیم آب استخر نباید در چه حالتی باشد. آب هرگز نباید راکد بماند و همیشه باید در جریان باشد. آب راکد محیطی بهینه برای رشد و نمو باکتری‌ها و انگل‌های مضر را فراهم می‌کند. اما وقتی آب جریان داشته باشد، اجازه نمی‌دهد باکتری‌ها و انگل‌ها توسعه پیدا کنند. پمپ استخر اساساً دستگاهی است که هدف آن حفظ جریان آب است. از آنجایی که استخرها، سازه‌های آبی ساخته دست بشر هستند، باید از طریق پمپ، یک حرکت مصنوعی را ایجاد تا از رشد باکتری‌ها جلوگیری شود. این دستگاه موتوردار معمولاً در یک موتورخانه و در مجاورت استخر قرار دارد. فیلترها نیز به عنوان همراه، در کنار پمپ به منظور گرفتن برگ‌ها و سایر زباله‌های بزرگی که در آب می‌افتند، عمل می‌کنند. هدف از این ترکیب، خالص نگه داشتن آب به اندازه کافی برای تفریح انسان است.

 

نحوه عملکرد پمپ تصفیه استخر

پمپ تصفیه استخر و سیستم فیلتر به عنوان یک حلقه بسته عمل می‌کنند. این بدان معنا است که آبی که وارد سیستم فیلتراسیون می‌شود، مجددا در داخل استخر وارد می‌شود. در اصل، این یک چرخه است. اجازه دهید مراحل مربوط به این فرآیند فیلتراسیون را بررسی کنیم.

 1. آب از استخر و داخل پمپ کشیده می‌شود

همیشه مفهوم آب در جریان را به خاطر بسپارید. این چرخه‌‌ای است که استخر حول محور آن کار می‌کند. این فرآیند با بیرون کشیدن آب از استخر شروع می‌شود، سپس به پمپ و موتور تحویل داده می‌شود.

 

 1. آب از فیلتر اولیه عبور می‌کند

آبی که از استخر بیرون کشیده می‌شود، از یک فیلتر اولیه به نام سبد صافی عبور داده می‌شود. این کار تکه‌های بزرگ زباله را از آب خارج می‌کند. سبد صافی از خود پمپ در برابر آلودگی‌های درشت نیز محافظت می‌کند. برخی از پمپ‌ها همچنین دارای یک سبد صافی اضافی برای مو و الیاف هستند. در هر صورت، هر سبد صافی باید به طور منظم تمیز شود تا از به خطر افتادن عملکرد پمپ تصفیه استخر جلوگیری شود. اینکه سبد صافی هر چند وقت یکبار نیاز به تمیز کردن دارد به میزان استفاده از استخر و میزان تأثیر محیط اطراف استخر بر تمیزی آن بستگی دارد.

 

 1. آب به سمت فیلترهای کارتریج حرکت می‌کند

پس از فیلتراسیون اولیه، آب در امتداد محفظه پمپ، از طریق موتور به سمت فیلترهای کارتریج حرکت می‌کند. این فیلترهای کارتریج اساساً هر تکه کوچکتر زباله و آلاینده را که توسط فیلترهای اولیه حذف نشده‌‌اند، را حذف می‌کنند.

 

 1. آب به سمت بخاری حرکت می‌کند

سپس آب به بخش بخاری سیستم فیلتراسیون منتقل می‌شود تا در اینجا آب به دمای مناسب رسیده و کمی گرم شود.

 

 1. آب به سمت کلریناتور حرکت می‌کند

پس از گرم شدن، آب به سمت کلریناتور حرکت می‌کند و در آنجا به میزان مناسب کلر اضافه می‌شود. سپس به بدنه استخر برگردانده می‌شود و این چرخه ادامه می‌یابد. همانطور که قبلا گفته شد، آب دائما در حال حرکت است.

 

نحوه انتخاب پمپ و فیلتر استخر مناسب

هنگامی که یک استخر در ساختمان خود می‌سازید، هزینه زیادی را پرداخت کرده اید. برای اینکه این سرمایه گذاری تا حد ممکن دوام داشته باشد، مهم است که پمپ و فیلتر مناسب را برای استخر انتخاب کنید. با توجه به کاربرد پمپ تصفیه استخر، با انتخاب یک پمپ استخر و فیلتر مناسب به تمیزتر ماندن استخر کمک خواهید کرد و باعث می‌شود استخر شما با حداکثر کارایی کار کند و از آسیب رسیدن به لوله‌ها در اثر فشار بیش از حد آب جلوگیری شود. انتخاب پمپ و فیلتر استخر مناسب باعث کاهش دردسر و مشکلات سال‌های آینده می‌شود.

 

 1. استخر خود را اندازه گیری کنید

ابتدا باید استخر خود را اندازه گیری کنید. با یک متر طول، عرض و عمق استخر خود را اندازه بگیرید تا عمق واقعی سطح آب استخر را بدانید.

 

 1. مساحت را محاسبه کنید

مساحت سطح استخر را با ضرب طول در عرض محاسبه کنید.

 

 1. آب استخر را محاسبه کنید

اکنون باید محاسبه کنید که استخر شنای شما چند گالن آب دارد. شما باید متناسب با شکل استخر، از یک فرمول خاص پیروی کنید.

 

 1. حداقل نرخ جریان را محاسبه کنید

آب استخر شما باید هر هشت ساعت یک بار گردش کامل داشته باشد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید حداقل میزان جریان را برای استخر شنای خود تعیین کنید. برای محاسبه حداقل دبی، تعداد گالن آبی را که استخر شما در خود جای داده است، بر ۸ تقسیم کنید. سپس آن ضریب را بر ۶۰ تقسیم کنید. عدد حاصل حداقل دبی است.

 

 1. حداکثر نرخ جریان را محاسبه کنید

در مرحله بعد، باید حداکثر سرعت جریان برای استخر شنای خود را تعیین کنید. حداکثر دبی با اندازه لوله‌ها تعیین می‌شود. لوله‌های ۳ اینچی می‌توانند ۱۵۰ گالن در دقیقه را تحمل کنند. لوله‌های ۲ اینچی می‌توانند ۷۳ گالن در دقیقه مصرف کنند و لوله‌های 1.5 اینچی می‌توانند ۴۵ گالن در دقیقه را تحمل کنند.

 

 1. پمپ استخر مناسب را انتخاب کنید

پمپ استخری را انتخاب کنید که دبی آن بین حداقل و حداکثر برای استخر شما باشد.

 

 1. در مورد انتخاب فیلتر شنی یا کارتریج تصمیم بگیرید

تصمیم بگیرید که کدام فیلتر، فیلتر خاک دیاتومه (DE)، فیلتر شنی یا فیلتر کارتریج را می‌خواهید. فیلترهای DE گران‌ترین هستند، اما آب استخر را در حد استاندارد بالایی تمیز می‌کنند. این فیلترها از مفهوم شستشوی معکوس استفاده می‌کنند. نگهداری از فیلترهای کارتریج بسیار ساده است و اگر هر ۴ تا ۶ ماه یکبار تمیز شوند، ۲ تا ۴ سال عمر می‌کنند. فیلترهای شنی کم هزینه‌ترین هستند، اما آب را مانند سایر فیلترها تمیز نمی‌کنند و بیشتر در تاسیسات تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شوند.

 

 1. مشخصات سازنده پمپ را بررسی کنید

مشخصات سازنده پمپ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که حداکثر دبی فیلتری که در نظر دارید با اندازه پمپ تصفیه استخر شما مناسب است، یا خیر.

 

 1. بزرگترین فیلتر را انتخاب کنید

برای کمترین تعمیر و نگهداری پمپ، بزرگترین فیلتری را انتخاب کنید که پمپ شما می‌تواند در خود جای دهد. یک فیلتر بزرگتر آب استخر را بهتر تمیز می‌کند، کمتر مسدود می‌شود و نیاز به نظافت کمتری دارد.

 

انواع پمپ تصفیه استخر

در میان انواع پمپ تصفیه استخر، می‌توان به پمپ سیرکولاسیون اشاره کرد که شامل پمپ‌های بدون پرایمینگ و پمپ‌های خود پرایمینگ هستند. تفاوت این است که پمپ‌های خود پرایمینگ را می‌توان در بالا و پایین سطح آب نصب کرد. اما به طور کلی نصب پمپ و فیلتر در زیر سطح آب مفیدتر است، به این معنا که هر چه فاصله کمتر باشد، کارایی بیشتری دارد. پمپ‌های خود پرایمینگ، برخلاف پمپ‌های بدون پرایمینگ می‌توانند هوا را نیز اداره کنند، زیرا می‌توانند پس از پر شدن اولیه با آب (از طریق درب محفظه فیلتر) به طور مستقل خط مکش را هوادهی کنند. این پمپ‌ها بدون هیچ مشکلی در بالای سطح آب نیز قابل استفاده هستند. همچنین کار با دستگاه‌های کف شوی دستی با پمپ‌های خود پرایمینگ راحت‌تر است. پمپ‌های بدون پرایمینگ قادر به اداره هوا نیستند. آنها باید زیر سطح آب نصب شوند تا آب استخر به طور مستقل به پمپ جریان یابد.

 

نکات مهم در نصب پمپ تصفیه استخر

هر مجموعه از لوله کشی استخر باید به صورت جداگانه، متناسب با عملکرد پمپ، حجم و عمق استخر، فاصله و اختلاف ارتفاع و غیره تنظیم شود. اساساً به هنگام نصب پمپ موارد زیر باید اعمال شود:

 • هر چه پمپ از استخر دورتر باشد، خطوط مکش و فشار باید با قطر بزرگتر نصب شوند.
 • هرچه لوله‌ها کوتاه‌تر باشند، عملکرد مکش پمپ بهتر خواهد بود.
 • سرعت جریان آب نباید در خط مکش از 1.5 متر بر ثانیه و در خط فشار از 2.0 متر بر ثانیه تجاوز کند.
 • پمپ‌های استخری خود پرایمینگ می‌توانند تا ارتفاع ۳ متر نصب شوند.
 • زمان پرایمینگ برای خطوط مکش بسیار طولانی می‌تواند به ۱۲ دقیقه برسد.

 

قیمت پمپ تصفیه استخر

قیمت پمپ تصفیه استخر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. شرکت سازنده، رعایت استانداردها، نوع عملکرد پمپ و نوع فیلترهای به کار رفته در آن می‎توانند در کاهش یا افزایش قیمت‌ها تاثیرگذار باشند. همچنین شما باید ابعاد و عمق استخر را نیز در نظر بگیرد.

 

سخن پایانی

کاربرد پمپ تصفیه استخر فیلتر کردن آب استخر به منظور تمیز کردن آن است. بنابراین پمپ استخر قلب هر استخر است. فیلتراسیون در طول گردش آب استخر در یک چرخه انجام می‌شود. آب توسط پمپ از طریق زهکش‌های کف، کانال‌های سرریز یا کفگیرها پر می‌شود، در واحد فیلتر، تمیز می‌شود و در نهایت به عنوان آب تمیز به داخل استخر مجددا پمپ می‌شود. اگر برای انتخاب بهترین پمپ استخر به کمک نیاز دارید، بهتر است به مراکزی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، رجوع کنید. متخصصان به شما کمک خواهند کرد تا تمام تجهیزات مورد نیاز برای استخر خود را با بالاترین کیفیت و استانداردها انتخاب کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *